UTOROK, 28.5.2024

KINO ÚSMEV
9:00 Premietanie študentských snímok z filmovej školy 

KINO IMPULZ
16:00 Premietanie súťažných krátkometrážnych filmov 
Mari (Romania, Anna Kassay)
Leben (Poland, Ania Plonka)
Closer (Lithuania, Augustė Gerikaitė)

KINO IMPULZ
18:00 Premietanie súťažných Generácia XYZ (horror, scifi, fantasy, thriller) krátkometrážnych filmov 
DARK CHILD (Japan, Reiki Tsuno)
Lurid Woman (USA, Porter Justus)
I am Rain (Germany, Onur Bilmen)
Forbidden (Czech Republic, Charlotte Vacková)
The Mannequin (Sweden, Emelie Dahlskog)
Shattered Remedy (Ukraine, Dmitry Kulak)
Thirteen (Austria, Viktoria Windhab)
The white horse (Romania, Goran Mihailov)

20:00 Premietanie súťažných hudobných videoklipov 
.individui (Italy, Alessia D’Angelo)
Quiet, Please! (Czech Republic, Milli Janatková)
Don't Wanna Love You (Romania, Diego Ante)
Genie in a Bottle (Australia, David Mace-Kaff)
Tale Of A Violet Sky (Italy, Nicolò Roberto Roccatello)
Goodwill (Czech Republic, Sasha Needmor)
“Useless" (Hungary, Ruben Szuhánszki)
MALIK HARRIS Sticks & Stones (Germany, robin karow, marie kobylka)
Twisted Mind (France, Libelo Productions)
LET ME GO (Norway, Martin Fjeld)

KINO ÚSMEV
20:00 Premietanie filmu BITKA O MONTE CASSINO (Krzysztof Łukaszewicz, Poland)
( súťažná sekcia celovečerných filmov) 

Mari

Originálny názov: Mari
Réžia: Anna Kassay /Rumunsko/
28 min

Mari (2023) je nezávislý krátky dramatický film o vnútornom boji 16-ročného dievčaťa po jej traumatických zážitkoch. Film pozýva divákov, aby pozorovali, spájali a voľne interpretovali vnútorný svet hlavnej postavy, ktorá žije v prostredí, kde je rozhovor o emóciách a bolesti tabu. Vyrastanie, láska, sexualita, materstvo, vzťahy medzi rodičmi a deťmi, tradícia a spojenie s prírodou sú témy, ktoré sú vo filme skúmané.

Život

Originálny názov: Leben
Réžia: Ania Plonka /Poľsko/
29 min

Groteskné zamyslenie sa nad životom na poľskom sídlisku z perspektívy chaotického a mierne depresívneho študenta Olgy, ktorá sa sťahuje do bytu, ktorý zdedila po svojej babičke. Spočiatku sa cíti bezmocne, jej spolubývajúci ju otravuje a oblasť, ktorú si pamätala z detstva, sa jej zdá byť depresívnou jamou. Náhodná návšteva baru Astoria a stretnutie s priateľmi z detstva jej umožňuje uvedomiť si fascinujúcu zvláštnosť miestnej komunity a dáva jej nádej na skutočné usadenie sa.

Blízky

Originálny názov: Artumo jausmas
Réžia: Augustė Gerikaitė / Litva /
20 min

V rušnom srdci mesta Bernardas a Silvija zdieľajú netradičné bývanie, keď spolu žijú v tom istom byte napriek svojej minulosti ako manžel a manželka. Ich spolužitie sa točí okolo starostlivo plánovaného harmonogramu, ktorý je navrhnutý tak, aby minimalizoval interakcie a zabránil akýmkoľvek emocionálnym turbulenciám. Avšak život má zvláštny spôsob, ako prinášať neočakávané zvraty.

Temné dieťa

Originálny názov: Dark Child
Réžia: Reiki Tsuno /Japonsko/
3 min

V blízkej budúcnosti. Tajomná agentúra zaútočí na dievča, ktoré je posadnuté lízankami a hrami. Krutý boj v opustenej továrni sa začal.

Luridná žena

Originálny názov:  Lurid Woman
Réžia: Porter Justus /Spojené štáty/
5 min

Muž vstupuje jednej pochmúrnej noci do tajného baru. Sú rozbúrené dvadsiate roky, ale na juhu za prohibície nie je nič rozbúrené. Zvodná speváčka spieva vášnivú, temnú pieseň intímnemu publiku. Zvodný barman sa tvári ako predavač sódy. Elegantný pár nervózne drží obálku s peniazmi pri svojom stole. Široký muž nahnevane popíja svoje drinky a snaží sa udržať pokope. Krásna brunetka sa pohybuje po bare a po miestnosti, zatiaľ čo si pohráva so svojím strieborným kľúčom od izby v tvare kostry. Očarujúca pieseň, Pôvabná žena, nabáda toto tajomné zhromaždenie, aby uskutočnili svoje temné zámery.

Som dážď

Originálny názov:  I am Rain
Réžia: Onur Bilmen /Nemecko/
11 min

Môže byť život horší ako ísť do pekla?

"Enn" nervózne čaká na autobusovej zastávke, kým jeho samotu náhle nepretrhne nezvyčajná mladá žena s menom "Baal". Počas rozhovoru sa ukáže, že žena je démon, ktorý ho chce presvedčiť, aby šiel do pekla dobrovoľne - aby očistil svoju dušu od hriechov.

Zakázané

Originálny názov: Forbidden
Réžia: Charlotte Vacková /Česká republika/
13 min

Surrealistické krátke drama o dospievaní, o dievčati uväznenom medzi poriadkom a vášňou.

Vo svete plnom pravidiel, kde panuje čistota a ideál, je jedna školáčka lákaná získať zakázaný bozk a následne čelí dôsledkom svojho správania.

Manekýn

Originálny názov: The Mannequin
Réžia: Emelie Dahlskog /Švédsko/
13 min

Budúca krajčírka si myslí, že vyrieši všetky svoje kreatívne problémy tým, že vytvorí manekýn. Ale po niekoľkých zvláštnych udalostiach začne podozrievať, že manekýn má vlastné ambície.

Shattered Remedy

Originálny názov:  Shattered Remedy
Réžia: Dmitry Kulak /Ukrajina/
16 min

Policajný dôstojník trpí silnou migrénou tesne pred svojou nočnou zmenou. Rozhodne sa s ňou bojovať nadmerným množstvom liekov. Avšak si neuvedomuje, že vedľajšie účinky čoskoro spôsobia, že stratí schopnosť rozumieť realite a rozlišovať medzi vlastnými zážitkami a zážitkami iných.

Trinásť

Originálny názov: Dreizehn
Réžia: Viktoria Windhab /Rakúsko/
20 min

Thomas, úspešný daňový poradca, dostane neočakávaný telefonát počas jazdy domov, čo spustí sériu udalostí, ktoré by mohli ohroziť jeho starostlivo pestovaný život.

Biely kôň

Originálny názov: Calul Alb
Réžia: Goran Mihailov /Rumunsko/
17 min

Každodenná rutina páru je prerušená neočakávanou hrozbou.

Individuá

Originálny názov: .individui
Réžia: Alessia D'Angelo /Taliansko/
3 min

Hlavná postava, oblečená v čiernom, vstúpi s pár priateľmi do nočného klubu. Po niekoľkých chvíľach zmätku v dave zistí, že na pódiu je iná verzia jej samotnej, oblečená v anjelskom šate. Potom nasleduje iba chaos a hlavná postava je pokrytá ľuďmi, akoby to boli červy. Až kým sa neobjaví trblietavá ruka, ktorá ju na chvíľu vytiahne. Dav ju znova vtiahne, až kým opitá nespadne v zelenom kúpeľni, kde sa v zrkadle zrazu zobrazia obe verzie jej samotnej.

Ticho, prosím!

Originálny názov: Quiet, Please!
Réžia: Milli Janatková /Česká republika/
3 min

Nový hudobný videoklip z projektu Quiet, Please! vyjadruje autorovu cestu z tmavej krízy (v rokoch 2014 – 2015) k nádejnej rovnováhe a dobrému zdraviu. Prečo vychádza práve teraz? Na všetko je v živote ten správny čas. A teraz je naozaj ten pravý čas. Hudobný videoklip prináša nádej, že všetci sme schopní zvládnuť tie najťažšie výzvy v živote. Potrebujeme len odvahu rozhodnúť sa, posilniť našu vôľu a túžbu vyriešiť všetky problémy, ktorým čelíme, a vyjadriť naše emócie, hnev a agresiu zdravým spôsobom, aby sme neublížili sebe ani iným.

Nechcem ťa milovať

Originálny názov: Don't Wanna Love You
Réžia: Diego Ante /Rumunsko/
3 min

Je neskoro v noci. Všetci zákazníci už odišli. Ale Ana má ešte prácu, umýva riady v reštaurácii, a jej šéf už odchádza, ale nie bez toho, aby ju pokarhal za to, že stále sníva pri zmysloch. Samozrejme, jej šéf nevie, že Ana sníva o tom, že sa do nej zamiluje.

Príbeh fialovej oblohy

Originálny názov:  Tale Of A Violet Sky
Réžia: Nicolò Roberto Roccatello /Taliansko/
4 min

Tento videoklip je zvodný tanec medzi dvoma mladými ľuďmi so zrakovým postihnutím, stretnutie, ktoré presahuje zrak. Ich vzájomné objavovanie sa a strach zo zamietnutia sa transformujú do mimoriadnej metafory, ktorá nás zavedie do paralelného sveta, sveta živej mentálnej intimity.

Dobrá vôľa

Originálny názov: Goodwill
Réžia: Sasha Needmor /Česká republika/
4 min

Hudobný videoklip k piesni "Goodwill" od NOANNE odhaľuje príbeh bohatý na emocionálnu hĺbku a dramatickú zložitosť. Je to minimalistické, no dojímavé rozprávanie s dvoma hlavnými postavami a radom živých flashbackových obrazov, ktoré postupne vytvárajú komplexný obraz, umožňujúc divákom pochopiť rozvíjajúce sa udalosti. Dej je jemne ozdobený odkazmi na stredoveké legendy o Tristánovi a Izolde, čím pridáva vrstvy klasického rozmeru do modernej rozprávky.

Zbytočné

Originálny názov: “Useless"
Réžia: Ruben Szuhánszki /Maďarsko/
4 min

Tento krátky videoklip rozpráva príbeh tanečnice, ktorá po skončení jedného zo svojich predstavení dostane znepokojujúci telefonát a rozhodne sa svoje problémy preč tancovať.

Tento jednozáběrový hudobný videoklip bol vyrobený s veľkou láskou a vášňou malým tímom ľudí.

MALIK HARRIS Palice a kamene

Oriiginálny názov: MALIK HARRIS Sticks & Stones
Réžia: Robin Karow, Marie Kobylka /Nemecko/
4 min

Jeden z dvadsiatich odsúdených ľudí v USA je nevinný a buď je uväznený alebo odsúdený na smrť. Hudobný videoklip rozpráva príbehy niekoľkých nesprávne odsúdených väzňov a je založený na skutočných udalostiach. Cieľom je upozorniť na túto nespravodlivosť.

Zvrátená myseľ

Originálny názov: Twisted Mind
Réžia: Nathan Benisty /Francúzsko/
4 min

Klinicky biela miestnosť, pohlcovaná tmou. V polotme mužská postava na granitovom stole. Veľký jednosmerný sklenený panel pokrýva jednu stenu.

V susednej miestnosti, za sklom, žena otočí potenciometer na ovládacom paneli. V miestnosti sa rozsvieti a postava postupne otvára oči. S robotickým gestom vstane a posadí sa na okraj stola. Jeho dokonalé rysy a presnosť jeho pohybov naznačujú, že nie je skutočne ľudský.

Nechaj ma ísť

Originálny názov: LET ME GO
Réžia: Martin Fjeld /Nórsko/
6 min

Na pozadí nostalgie a energickej atmosféry roku 2000 zachytáva "Let Me Go" prechodný okamih v životoch piatich mladých žien. Vtelením smelého ducha mladosti sa vydávajú na noc neobmedzenej zábavy — od vzrušenia ukradnutej eskapády v obchode, cez rozmarne autíčko, až po slobodné tancovanie na mesačnom poli. Keď sa opaľujú v žiare neónových nocí, odvažujú sa na kúpele a spoločne si pripíjajú a smejú sa, ich dobrodružstvá symbolizujú podstatu života v okamihu. Tento vizuálny výlet, obalený techno-trance a charakteristickým zvukom Indieclimb, slúži nielen ako hudobný videoklip, ale aj ako filmová óda na bezstarostnú neviazanosť mladosti.

BITKA O MONTE CASSINO

Originálny názov: THE BATTLE OF MONTE CASSINO
Réžia: Krzysztof Łukaszewicz /Poľsko/
125 min

1944, 2. svetová vojna. Poľskému II. zboru je pridelené vykonať odvážny útok na silne opevnenú nemeckú Gustavovu líniu okolo kláštora Monte Cassino. Po troch neúspešných stretoch, prudkých nacistických protiútokoch a ťažkých stratách, spojenecké jednotky vedené poľským zborom dobyjú kopec a otvoria bránu do Ríma.