STREDA, 29.5.2024

KINO ÚSMEV (v okolí)
9:00-13:00 Workshop pre študentov filmovej školy s JUMPCAT

KINO IMPULZ
16:00 Premietanie súťažných krátkometrážnych filmov
Allégresse (Belgium, Gillie Cinneri)
Citroen (Netherlands, Bastiaan Floris Rook)
M jako Máma (Czech Republic, Nina Bhatt)
Good Guy (Poland, Mikolaj Piszczan)

18:00 Premietanie súťažných krátkometrážnych filmov 
When War is Over (Italy, Simone Massi)
FUCK THIS SHIT, LOVE ME! (Czech Republic, Daniel Path)
there, somewhere, sometimes. (Poland, Filip Wojciechowski)
Smoking in Public (United Kingdom, Stelios Kouk)
Love of Magdalena (Ireland, Iva Kevra)
Perfidia (United Kingdom, Bruna Pias)
The Delicacy (Poland, Jacek Nastal)
Anyway (France, Nicolas Maurin)
Apple Tree (France, Giulio Marcello Ginesi)
Haircut (Poland, Shan Meng)
Zlatá hodinka (Czech Republic, Klára Drbohlavová)
Poscoito (Spain, Héctor Rodríguez)
Brother (Poland, Jan Gębski)

KINO ÚSMEV
20:00 Premietanie slovenských súťažných krátkometrážnych filmov aj s oceňovaním, moderátorom, kateringom a hudobným programom 
Nauč ma čardáš / Dance like a Gypsy (Michal Kunes Kováč)
Projekt Hlava/ Project Head (Pavol Vercimak)
Rozptýlené hniezdo / Scattered Nest(Valery Neskaradziany)
Vianoce našich predkov / Christmas of our ancestors (Denis Németh, Mário Németh)
Horská Dyáda / Mountain Dyad (Jakub Piga)


Ocenovanie všetkých súťažných filmov spojené s udeľovaním finančných odmien!

0:00 Afterpary RETRO KOŠICE

Radosť

Originálny názov: Allégresse
Réžia: Gillie Cinneri /Belgicko/
18 min

Serge, pohrebný agent, sa ocitá poverený starostlivosťou o svoju dcéru Inès, ako aj o popol neznámeho človeka. Spoločne hľadajú spôsob, ako uctiť tohto neznámeho, a počas tejto cesty Serge a Inès navzájom utkávajú neočakávané väzby...

Citroen

Originálny názov: Citroen
Réžia: Bastiaan Floris Rook /Holandsko/
19 min

Komunita na pobreží Holandska má všetko, čo by si mohla priať. Jonah sa za každú cenu snaží uniknúť svojej úlohe vodcu kultu.

M ako mama

Originálny názov: M jako Máma
Réžia: Nina Bhatt /Česká republika/
19 min

Zúfalá matka, ktorá bojuje o finančnú pomoc na zlepšenie kvality života svojho ťažko postihnutého syna, je na konci svojich síl.

Dobrý chlapík

Originálny názov: Dobry Chłopak
Réžia: Mikolaj Piszczan /Poľsko/
22 min

Mockumentárny film o samozvanom životnom koučovi s trápnou osobnosťou, ktorý sa snaží nadviazať kontakt s ľuďmi tým, že sa pokúša zmeniť ich životy „na lepšie“ - ale jeho metódy sú veľmi nedostatočné.

Keď vojna skončí

Originálny názov: A guerra finita
Réžia: Simone Massi /Taliansko/
5 min

Svet bez vojny je ďalšia utópia, na ktorú už nemôžeme dlhšie čakať.

Do riti s tým, miluj ma!

Originálny názov: FUCK THIS SHIT, LOVE ME!
Réžia: Daniel Path /Česká Republika/
6 min

" FUCK THIS SHIT, LOVE ME! !" je romantická komédia, ktorá rozpráva príbeh dospievajúceho dievčaťa, ktoré sa pohybuje v modernom svete zoznamovania. Emma vylieva do svojho denníka svoje frustrácie o problémoch nájsť pravú lásku vo svete, kde zlé rande nasledujú po horších a zoznamovacie aplikácie prinášajú viac zúfalstva ako nádeje. Ale čo ak Emma skutočne potrebuje nie to, čo tak zúfalo hľadala? Film odhaľuje, že láska môže prísť nečakane.

tam, niekde, niekedy.

Originálny názov: there, somewhere, sometimes.
Réžia: Filip Wojciechowski /Poľsko/

2 min

Krátky dojem o spomienke a o tom, ako nás pamäť vyvoláva. Putovanie zmesou starých archívnych záberov podčiarkuje snovú náladu nostalgie.

Láska Magdalény

Originálny názov: Love of Magdalena
Réžia: Iva Kevra /Írsko/
5 min

Krátky film „Láska k Magdaléne“ je psychologická dráma/thriller o bludnej ceste Magdalény, kde po smrti svojho manžela bojuje s pocitom viny. Ide o svet ženy trpiacej paranoidnými bludmi, neschopnej rozoznať skutočné od nereálneho, tragicky pomýlenej duševnou chorobou až po stratu dieťaťa.

Perfidia

Réžia: Bruna Pias / Veľká Británia/
8 min

Lawrence a Rosie sú mladý pár, ktorý žije vo svojom prvom spoločnom dome. Keď sa Lawrence dozvie skutočné okolnosti Rosieho tehotenstva, musí sa vyrovnať s realitou ich vzťahu.

Pochúťka

Pôvodný názov: Delikatność
Réžia: Jacek Nastal /Poľsko/
9 min

"The Delicacy" je 10-minútové ponorenie sa do emócií prvého rande. Žena a muž. Neúspešné stretnutie. Nepríjemný rozhovor a ešte náročnejšie chvíle dlhšieho ticha. Oplatí sa tým prejsť? Čo sa dá urobiť inak? Ako zistiť, či oproti vám sedí ten správny človek? V 'The Delicacy' namiesto rýchlej rozlúčky postavy urobia krok, o akom mnohí len snívajú...

Každopádne

Pôvodný názov: Enfin Bref
Réžia: Nicolas Maurin /Francúzsko/
9 min

Leo práve dovŕšil 18 rokov a teraz musí opustiť detský domov, kde vyrastal. Bez riešenia bývania zažíva svoj prvý deň na ulici.

Jabloň

Originálny názov: Apple Tree
Réžia: Giulio Marcello Ginesi /Francúzsko/
10 min

Je to príbeh 13-ročného ukrajinského chlapca Tarasa, ktorý v deň svojich narodenín sníva o žene, ktorú nepozná, no okamžite sa do nej zamiluje. Ráno ho zobudí mama Diana, ktorá mu zabudne dať darček, pretože ju rozptýli telefonát z kuchyne; Je to Alina, matka Tarasovho najlepšieho priateľa Igora.

Účes

Originálny názov: Haircut
Réžia: Shan Meng /Poľsko/
11 min

Zlatá hodinka

Pôvodný názov: Zlatá hodinka
Réžia: Klára Drbohlavová /Česká Republika/
13 min

86 400 sekúnd. 1 440 minút. 24 hodín. 1 deň. Toto je čas, kedy musia naši hrdinovia dokázať nemožné. Zaujať „hory v zlatej hodine s pasúcimi sa kravami...“ Šialené? Trochu. Krátka komédia z prostredia univerzity vás prevedie skúškovým dňom študenta fotografickej triedy, kde čas, vzdialenosť ani absolútne nepredvídateľné komplikácie nedokážu zastaviť túžbu po splnení úlohy.

Post Coitus

Originálny názov: Poscoito
Réžia: Héctor Rodríguez /Španielsko/
13 min

Antologická séria, ktorá zobrazuje rôzne situácie a konflikty, ktoré môžu nastať po sexe. Každá epizóda je samostatná, s iným príbehom, hereckým obsadením a tónom, ktorý zdieľa postkoitus ako spoločnú tému.

Nauč ma čardáš

Originálny názov: Dance like a Gypsy
Réžia: Michal Kunes Kováč /Slovensko/
18 min

Zdravotná sestra žije v tajnom vzťahu so ženatým lekárom. Samanta je mladá Rómka z osady, tehotná s manželom Milanom, ktorý je jej neverný. Obe dievčatá sa stretávajú na gynekologickej ambulancii. Cigáni tancujú od radosti, ale aj od smútku. V tomto tanec symbolizuje túžbu naučiť sa žiť a nebáť sa. Kúsok uhlia na bielom plátne. To vidí sestra, keď v jej zdravotnom stredisku stojí mladá tehotná Cigánka Samanta z neďalekej osady. Zdravotná sestra sa zamotáva do neperspektívneho vzťahu so ženatým lekárom, z ktorého jej pomáha dostať sa Samanta. Road movie nás zavedie do zákutí divokej osady na východnom Slovensku, kde sa zdravotná sestra vidí cez Samanthu. Smutný rozprávkový príbeh odhaľuje, že len žena, ktorá trpí, môže skutočne milovať.

Projekt Hlava

Originálny názov: Project Head
Réžia: Pavol Verčimák /Slovensko/
24 min

Krátky film o Sashe a jej tanečných kolegoch.

Rozptýlené hniezdo

Réžia Valery Neskaradziany /Slovensko/
27 min

Cesta rodiny za politickým azylom sa mení na boj o prežitie. Rodina Shymkových je uväznená v Bielorusku, no ich sny prekračujú hranice. Rodina prechádza občianskou „reinkarnáciou“, procesom, ktorý nie je každý schopný alebo ochotný vydržať. Film Rozptýlené hniezdo je stvárnením veľkej sociálnej drámy obyčajných, znevýhodnených ľudí a zároveň inšpiratívnou básňou o nich.

Vianoce našich predkov

Réžia: Denis Németh, Mário Németh /Slovensko/
27 min

Hlavná téma dokumentárneho filmu sa točí okolo spomienok na tetu Mici, starú mamu producentov, ktorá spomína na čarovné Vianoce svojho detstva. Nie je to tak dávno, keď naši predkovia počas sviatočného obdobia udržiavali gobelín zvykov a tradícií, z ktorých niektoré dnes môžu vyvolávať úsmevy a nedôverčivé krútia hlavou. Hoci hlavná hrdinka žije v malebnej pohraničnej dedinke Jarovce, jej korene siahajú až k chorvátskej menšine žijúcej na Slovensku. Tu môžete vstúpiť do ich sveta a vypočuť si rozprávky o tom, ako oslávili najúžasnejšie chvíle roka. Jedným z hlavných cieľov tohto filmu je chrániť a oslavovať bohatstvo menšinovej kultúry, jazyka a tradícií.

Horská dyáda

Réžia Jakub Piga /Slovensko/
44 min

Ponorte sa do pozoruhodného príbehu s dokumentárnym filmom „Horská dyáda“, ktorý zachytáva priateľstvo medzi Honzom a jeho štvornohým kamarátom Rasťom. Film odhaľuje ich životný príbeh prepletený s horskými dobrodružstvami pri výstupoch na Mont Blanc, Bishorn, Punta Gnifetti a iné. Prostredníctvom horskej scenérie zažijete odolnosť, dôveru a príbeh nerozbitného priateľstva na pozadí majestátnych hôr.

Brat

Originálny názov: Brother
Réžia: Jan Gębski /Poľsko/

17 min

Film zobrazuje rodinu s dvoma dospelými postihnutými synmi. Z rozprávania rodičov sa dozvedáme o chorobe oboch hrdinov. Sprevádzame hrdinov pobytom v tábore pre ľudí so zdravotným postihnutím.

Fajčenie na verejnosti

Originálny názov: Smoking in public
Réžia: Stelios Kouk /Spojené kráľovstvo/
4 min

Pokojný manažér v strednom veku si vychutnáva cigaretu mimo svojej kancelárskej budovy, keď ho osloví mladý hipster. Veci začnú byť zaujímavé, keď sa do toho pustí polícia.